top of page
Chekhov2.jpg

Anton Çehov - Altıncı Koğuş

Medeniyete uzak, unutulmuş bir kasabanın yıkık dökük, bakımsız hastanesinde görev yapan bir doktor ve iyi eğitimli bir sözde akıl hastası arasında geçen, hayata ve felsefeye dair zihin açıcı sohbetler.

Kendisini akıllı sanan, vurdumduymaz, riyakarların karar verici; düşünen, sorgulayanların tutsak, kontrol altında tutulduğu bir distopya. 

Kimin deli kimin normal,

Bu şartlarda hangisinin daha normal,

Normalin aslında ne olduğunu sorgulatan, Rus edebiyatının önemli isimlerinden, durum hikayeciliğine de adını veren Anton Çehov’un bir Rus taşrasında geçen uzun hikayesi.

Trajikomik durumlar silsilesi.

Çehov ve Çaykovski :

Çaykovski'nin Çehov ile tanışması ilk olarak 1887 yılında yazarın New Time gazetesinde yayınlanan bir öyküsünü okuması sonucu olmuştur. Hikayeden oldukça etkilenen Çaykovski, gazetenin editörüne bir mektup gönderdikten sonra aynı yıl ikili Çaykovski'nin St. Petersburg'daki evinde bir araya gelirler. Daha sonra da devam eden bu dostluk zamanla bir mektup arkadaşlığına da dönüşür. Birlikte bir libretto yazmayı planlayan ikili maalesef bu düşüncelerini gerçekleştiremezler. Çehov'un Çaykovski'ye adanmış hikayelerinin olduğu bilinmektedir.

Kaynak: 

https://en.tchaikovsky-research.net/pages/Anton_Chekhov

*Sitede ikilinin birbirine yazmış olduğu üç adet mektubun İngilizce çevirilerinin linki de bulunmaktadır.

 

Ayrıca Bakınız:

*Çehov'un Rus müziğine etkisi

https://miskinhill.com.au/journals/asees/18:1-2/russian-music-in-and-around-chekhov

gun1.jpg

Playlist

bottom of page