top of page
image-w1280.webp

Jerzy Kosinski -      Boyalı Kuş

"Boyalı Kuş", Jerzy Kosiński'nin Doğu Avrupa'da 2. Dünya Savaşı sırasındaki kendi deneyimlerine dayandığını düşünülen, ücra bir köyde akrabalarının yanına gönderilen ve onu bir yabancı ve tehdit olarak gören köylüler tarafından taciz, zulüm ve şiddete maruz kalan yetim bir çocucuğun hikayesi; savaşın ve insan doğasının acımasızlığının güçlü ve rahatsız edici bir tasviridir. 

Jerzy Kosiński tartışmalı bir figürdü ve kişisel hayatı ve yazıları çok fazla inceleme ve tartışma konusu oldu. Kosiński'yi çevreleyen tartışmanın bir yönü, onun geçmişine ve 2. Dünya Savaşı sırasındaki deneyimlerine odaklanıyordu. Bazıları "Boyalı Kuş" ta tasvir edilen olayların gerçekliğini ve bunların Kosiński'nin kendi deneyimlerine mi dayandığını yoksa tamamen kurgu mu olduğunu sorguladı. O sırada küçük bir çocuk olduğu ve ailesinin çoğu savaştan sağ çıkabildiği için Kosiński'nin savaştan ne ölçüde doğrudan etkilendiğine dair sorular da vardı. Kosiński'yi çevreleyen tartışmanın bir başka yönü, onun kişisel hayatı ve ilişkileri üzerinde odaklanıyordu. Birkaç kez evlendi ve boşandı .

Karizmatik ve gösterişli bir figür olarak biliniyordu. Ayrıca kendisine karşı yapılan cinsel suistimal ve yırtıcı davranış iddiaları da vardı, ancak bunları yalanladı. Kosiński ayrıca, "Being There" adlı romanının film uyarlamasıyla ilgili bir dava ve dahil olduğu bir vakıfta fonların kötü yönetimini içeren bir skandal da dahil olmak üzere birçok yasal ve mali anlaşmazlığa karıştı.

 

Onu başarılı yapan nedir?

Yetenek: Kosiński ilgi çekici ve merak uyandıran hikâyeler yazma konusunda doğal bir yeteneğe sahip yetenekli bir yazardı. Canlı ve çağrışımlar uyandıran düzyazısıyla tanınıyordu ve çalışmaları genellikle karmaşık ve tartışmalı temaları düşündürücü ve ilgi çekici bir şekilde araştırıyordu.

Sıkı çalışma: Kosiński kendini işine adamış ve disiplinli bir yazar olarak biliniyordu ve zanaatını ve becerilerini geliştirmek için çok çalıştı. Çalışmalarını yazmak ve gözden geçirmek için uzun saatler harcadığı biliniyordu ve özveri ve azmi romanlarının başarısında karşılığını verdi.

Özgünlük: Kosiński'nin çalışması, özgünlüğü ve zamanının ötesindeki temaları ve fikirleri keşfetme becerisiyle biliniyordu. Zor ve tartışmalı konuları ele almaktan korkmuyordu ve risk alma ve yeni alanlar keşfetme konusundaki istekliliği, çalışmalarının öne çıkmasına yardımcı oldu.

Pazarlama ve tanıtım: Kosiński, edebiyat ve sanat çevrelerinde tanınmış ve etkili bir şahsiyetti ve çalışmalarını tanıtma ve romanları etrafında heyecan yaratma konusunda yetenekliydi. Karizmatik ve gösterişli bir kişilik olarak biliniyordu ve tanıtım ve dikkat çekme yeteneği, kitaplarının başarısını artırmaya yardımcı oldu.

Kosiński'nin Norman Mailer, Truman Capote ve Andy Warhol gibi diğer birçok yazar ve sanatçıyla arkadaş olduğu ve onlarla profesyonel ilişkileri olduğu biliniyordu.


Ayrıca bakınız:

Sex, Lies and Jerzy Kosinski

https://www.imdb.com/title/tt1042632/

Warhol.jfif

Playlist

bottom of page